שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
20.4.2020

חרף הנחייתו העדכנית של הצבא: פלסטינים הנוטלים חלק בהליכי איחוד משפחות ואשר מתגוררים בשכונות ירושלמיות המצויות מעבר לחומת ההפרדה, עדיין אינם יכולים להגיע אל יתר חלקי העיר

בשלהי מרץ פנה המוקד בדחיפות לרשויות, בדרישה להסיר את המניעה על תנועתם של פלסטינים הנוטלים חלק בהליכי איחוד משפחות בישראל משכונות מגוריהם הירושלמיות שמעבר לחומת ההפרדה, אל יתר חלקי העיר, דרך המחסומים קלנדיה ומחנה הפליטים שועפאט. זאת, מתוקף חובתה של ישראל לאפשר לאנשים אלו, המחזיקים בהיתרי שהייה כדין, לקיים תא משפחתי באופן סביר – קיום הכולל את הזכות לחיים, לחיי משפחה ולחופש תנועה.

ביום 19.4.2020 מסרה משטרת ישראל למוקד, כי איסור המעבר יושם מתוקף פקודת הסגר שהופצה מטעם המנהל האזרחי, על רקע התפשטות נגיף הקורונה, וכי בעלי ההיתר האמורים לא נמנו עם החריגים לגביהם הותרה התנועה דרך המחסומים. ואולם, נמסר, "כידוע, המת"ק עדכן את ההנחיות ולפי שעה מאושר מעברם של בעלי היתר אחמ"ש במעברי עוטף ירושלים" (הדגשה במקור).

למרות העדכון הנטען, ממשיך המוקד לקבל תלונות ממחזיקי היתר אשר נמנע מהם לעבור במחסומים אל יתר חלקי העיר. בעקבות זאת, שלח המוקד מכתב נוסף בדרישה כי ההנחיה תחודד לכל הגורמים הפועלים במחסומים, כדי לאפשר מעבר ללא מפריע של כלל המחזיקים בהיתרים.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב