שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
2.4.2020

פנייה דחופה לראש הממשלה: חייהם של תושבי ירושלים המזרחית אינם הפקר; לישראל אחריות מוסרית ומשפטית לבריאות תושביה המתגוררים משני עברי חומת ההפרדה

ביום 1.4.2020 פנו המוקד להגנת הפרט ועמותת רופאים לזכויות אדם לראש הממשלה ולשר הבריאות במכתב דחוף שעניינו אחריותה של ממשלת ישראל לחייה, שלומה, ביטחונה ובריאותה של כלל האוכלוסייה המתגוררת בירושלים המזרחית. זאת, נוכח התמהמהותן של הרשויות בהיערכות לצמצום התפשטות הנגיף בשכונות ירושלים המזרחית שמשני עברי חומת ההפרדה.

במכתב הובהר, כי אוכלוסיית ירושלים המזרחית סובלת מתנאי תברואה ירודים, תשתיות רעועות, מצפיפות ואף מעוני – פרי הזנחה רבת שנים מצד ישראל. נוסף על כך, הרשויות מקפידות לזרוע בקרב אוכלוסייה זו פחד מפני השלטונות. כל אלה הופכים את ירושלים המזרחית לאיזור בסיכון מוגבר בעת התפרצות מגפה.

לפיכך, הבהירו הפונים במכתבם, חייבים המשרדים והגופים האמונים על הטיפול בהתפרצות נגיף הקורונה – משרד ראש הממשלה, המטה לביטחון לאומי, משרד הבריאות, משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים ומשרד הביטחון – לנקוט בצעדים מידיים, מוגברים ונמרצים כדי להגן על בריאותם של תושבי ירושלים המזרחית. במסגרת זו, על הרשויות לפעול להסברה על הימנעות מהדבקה, ביצוע בדיקות וחקירות אפידמיולוגיות, ופיקוח והנגשה של מקומות בידוד, וזאת כדי להגן על הציבור שטרם חלה, ולסייע לחולים ולמבודדים בכל שכונות העיר המזרחית.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב