שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
7.8.2019

בעקבות פניית המוקד: הצבא שב ומתיר לחקלאים להגיע לאדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר" עם סוסים, חמורים ועגלות רתומות

זה למעלה מ-15 שנים שהצבא מנהיג משטר היתרים דרקוני בשטחי הגדה המערבית הכלואים בין חומת ההפרדה לבין הקו הירוק, שטחים המכונים בפיו "מרחב התפר". משטר היתרים זה חל אך ורק על פלסטינים; ישראלים ותיירים אינם נדרשים להיתר כלשהו על מנת להיכנס ל"מרחב התפר" או לשהות בו. פלסטינים המתגוררים ב"מרחב התפר" או מעוניינים להיכנס אליו לצורך עיבוד אדמותיהם, ביקור קרובים או מסחר, נאלצים לעשות זאת בכפוף לכלליו של מנגנון צבאי בירוקרטי סבוך, המכתיב מגוון תנאים מחמירים לקבלת היתרי כניסה ושהייה ב"מרחב התפר". לאחרונה אף ניכרת החמרה קיצונית במדיניות הצבא, בייחוד במתן היתרים לחקלאים שאדמותיהם לכודות ב"מרחב התפר".

המוקד פועל זה שנים נגד משטר ההיתרים בכללותו, הוראות והחמרות שונות בדרישות הצבא, וכן בשמם של פלסטינים, רובם חקלאים, שנתקלים בקשיים שונים ומשונים בקבלת היתר ל"מרחב התפר". ביום 12.5.2019 פנה המוקד לצבא בתלונה על איסור חדש, לפיו נמנעת כניסתם של חקלאים לאדמותיהם שב"מרחב התפר" כשהם מגיעים עם בהמות משא, לרבות חמורים וסוסים, ועגלות הרתומות להם.

ביום 6.8.2019 מסר הצבא, כי "בהתאם למדיניות המנהל האזרחי יש לאפשר, ככלל, מעבר למרחב התפר עם בהמות משא כאמור ובנושא הועבר חידוד לגורמי השטח".

המוקד ימשיך לבחון האם אכן הופסקה תופעה פסולה זו של מניעת מעבר עם בהמות משא – המהווה אחת מיני שלל דוגמאות לניסיונותיו הבלתי פוסקים של הצבא להתיש חקלאים החפצים להגיע לאדמותיהם הלכודות ב"מרחב התפר".
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב