שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
1.2.2018

בעקבות התערבות המוקד: הצבא אישר את שובה לגדה המערבית של נערה פלסטינית שגורשה לעזה מבלי שלהוריה נמסר על כך

המוקד שמח לבשר שר'אדה יצאה מרצועת עזה והיא עושה כעת את דרכה הביתה, להוריה בגדה המערבית. משפחתה אינה מעוניינת לשוחח עם התקשורת בשלב זה.

רקע: ביום 16.1.2018 רשויות ישראל גרשו את ר'אדה אל רצועת עזה לאחר שהיא נעצרה בירושלים. ר'אדה נולדה בשנת 2003 ברמאללה שבגדה המערבית, ושם היא מתגוררת כל ימיה. אביה הגיע במקור מרצועת עזה, ועם לידתה, גם כתובתה נרשמה כמצויה בעזה. היא מתגוררת עם משפחתה בא-ראם שבגדה המערבית, בפאתי ירושלים.

ביום 13.1.2018 בשובה מביקור אצל דודה בשכונת עיסאוויה בירושלים, היא נעצרה על ידי מג"ב בגין שהייה בלתי חוקית ללא היתר מתאים. לאחר שמשפחתה שילמה דמי ערבות בסך 1,500 ₪, ובמקום לשחררה מן המעצר לביתה שבגדה המערבית, שב"ס לקח אותה למחסום ארז. איש לא תיאם דבר עם משפחתה או טרח להסביר לה עצמה היכן היא נמצאת.

ר'אדה מעולם לא היתה ברצועת עזה קודם לכן. במהלך השבועיים האחרונים ר'אדה שהתה בבית קרוביו של אביה (אותם מעולם לא פגשה קודם לכן). היום צלחו מאמצי המוקד לקבל את אישורה של ישראל ליציאתה של הנערה מרצועת עזה ושובה למשפחתה שבגדה המערבית.

כ-20,000 אנשים המתגוררים בגדה המערבית בעודם רשומים בכתובת המצויה ברצועת עזה, בהם גם ילדים שנולדו בגדה המערבית. ישראל מסרבת לעדכן את כתובתם ורואה בהם "שוהים בלתי חוקיים", אלא אם קיבלו היתר מיוחד למגורים בגדה. בשנת 2012, בעקבות עתירת המוקד לבג"ץ, התחייב הצבא שלא לגרש יותר פלסטינים הרשומים בכתובת המצויה בעזה, אם הם עברו להתגורר בגדה לפני ההתנתקות מעזה בשנת 2005. על פי מידע שמסר הצבא למוקד, בשנה שעברה 27 פלסטינים שהתגוררו בגדה המערבית הועברו בכפייה לרצועת עזה – מספר שיא ביחס לשנים הקודמות.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב