שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
31.1.2018

נערה פלסטינית, שנולדה בגדה המערבית ושם חיה כל ימיה, גורשה באופן בלתי חוקי לרצועת עזה

המוקד פנה בדחיפות לצבא לאפשר את חזרת הנערה בת ה-14 שגורשה בניגוד לחוק לרצועת עזה.

ר'אדה נולדה בשנת 2003 ברמאללה שבגדה המערבית, ושם היא מתגוררת כל ימיה. אביה במקורו מרצועת עזה, וכשהיא נולדה, כתובתה נרשמה כמצויה בעזה. היא מתגוררת עם משפחתה בא-ראם שבגדה המערבית, בפאתי ירושלים. ר'אדה סובלת מאפילפסיה ומצויה במעקב רפואי דרך קבע.

ביום 13.1.2018 בשובה מביקור אצל דודה בשכונת עיסאוויה בירושלים, היא נעצרה על ידי מג"ב בגין שהות בלתי חוקית ללא היתר מתאים. היא נחקרה על ידי המשטרה והובאה להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים ביום 15.1.2018. הוריה לא נכחו בחקירה ואף לא בדיון. השופט הורה על שחרורה, בכפוף להתייצבותה להליכים בכל עת שתידרש. משפחתה שלמה דמי ערבות בסך 1,500 ₪.

בשיחה טלפונית עם המוקד, תיארה ר'אדה את שארע ביום בו שוחררה ממעצר: העירו אותה בשעה 5:00 לפנות בוקר, והודיעו לה שהולכים לשחרר אותה במחסום קלנדיה (הסמוך לביתה). במקום זאת, להפתעתה הרבה, ולאחר שעות של נסיעה, נציגי השב"ס הורידו אותה בשעת חשיכה במחסום ארז. איש לא תיאם דבר עם משפחתה או טרח להסביר לה עצמה היכן היא נמצאת.

ר'אדה מעולם לא היתה ברצועת עזה קודם לכן. מבוהלת, היא חצתה לצד הפלסטיני של המחסום. בעזרתו של נציגי הרשות הפלסטינית היא הצליחה ליצור קשר עם עמה, שסידרה שבתה תוכל לשהות בבית קרוביו של האב (קרובים אותם לא פגשה מעולם קודם לכן).

ביום 30.1.2018 עו"ד עביר ג'ובראן-דכוור מהמוקד שלחה מכתב לצבא, בדרישה לאפשר מיידית את חזרתה של ר'אדה למשפחתה בגדה המערבית. אם תשובה חיובית לא תתקבל עד 1.2.2018, המוקד יפנה לבית המשפט העליון בעתירה דחופה.

רקע: כ-20,000 אנשים המתגוררים בגדה המערבית בעודם רשומים בכתובת המצויה ברצועת עזה, בהם גם ילדים שנולדו בגדה המערבית. ישראל מסרבת לעדכן את כתובתם ורואה בהם "שוהים בלתי חוקיים", אלא אם קיבלו היתר מיוחד למגורים בגדה. בשנת 2012, בעקבות עתירת המוקד לבג"ץ, התחייב הצבא שלא לגרש יותר פלסטינים הרשומים בכתובת המצויה בעזה, אם הם עברו להתגורר בגדה לפני ההתנתקות מעזה בשנת 2005. על פי מידע שמסר הצבא למוקד, בשנה שעברה 27 פלסטינים שהתגוררו בגדה המערבית הועברו בכפייה לרצועת עזה – מספר שיא ביחס לשנים הקודמות.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב