שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
27.3.2017

ההתעללות בקטינים פלסטינים בעת מעצר וחקירה נמשכת באין מפריע: שוטרים וסוהרים נוהגים בברוטאליות כלפי קטינים מירושלים המזרחית; במקום להידרש למקרים ולהעמיד לדין את האשמים, התיקים נסגרים בזה אחר זה ללא חקירה

הפרה בוטה של זכויות קטינים, תושבי ירושלים המזרחית, בידי כוחות הביטחון הישראליים היא עניין שבשגרה, על אף שחוק הנוער הישראלי החל עליהם, מורה כי "מימוש זכויות של קטין, הפעלת סמכויות ונקיטת הליכים כלפיו ייעשו תוך שמירה על כבודו של הקטין".

תצהירים שגבה המוקד להגנת הפרט מקטינים, תושבי ירושלים המזרחית, שנעצרו בידי כוחות הביטחון הישראליים במהלך התקופה שבין אוקטובר 2015 לנובמבר 2016, חושפים מציאות קשה: קטינים נעצרים באישון לילה, מועברים כבולים לתחנת המשטרה, תוך גילויי אלימות פיזית ומילולית כלפיהם. במהלך ההמתנה לחקירה בתחנת המשטרה מותירים השוטרים את הקטינים אזוקים, ללא מזון ושתייה, לרוב ללא גישה לשירותים, והחקירה נעשית בשיטות פסולות. כל זאת ללא התחשבות בגילם וללא הקפדה על סדרי הליך הוגן, לרבות הודעה להוריהם על מקום החזקתם או מתן אפשרות להיוועץ בעורך דין.

בעקבות האירועים הקשים המתוארים בתצהירים, הגיש המוקד ביום 28.12.2016 תלונות, בשם ארבעה קטינים, נגד שוטרים וסוהרים בגין חשדות להפרת הדין כלפי עצור קטין. המוקד דרש כי המחלקות לחקירת שוטרים (מח"ש) ולחקירת סוהרים (יח"ס) תידרשנה להפרות החמורות המתוארות בתצהירים, לרבות אלימות קשה, מניעת טיפול רפואי ויחס משפיל ומתעלל. במקרה אחד, חמור במיוחד, על הקטין – שהיה בן 14 וחצי בעת מעצרו – נכפה להתפשט ולקפץ עירום בנוכחות שוטרים ושוטרות ששמוהו ללעג וקלס.

במקביל, פנה המוקד ליועץ המשפטי לממשלה בעניין וביקש את התייחסותו לפגיעה החמורה והשיטתית בזכויותיהם של קטינים תושבי ירושלים המזרחית.

חרף האלימות ומסכת ההתעללויות שגוללו הקטינים בתצהיריהם, הודיעה מח"ש כי כל התיקים נסגרו – וזאת מבלי שבוצעו פעולות חקירה של ממש. באחד המקרים ענתה מח"ש, כי "נמצא כי לא הונחה תשתית המלמדת על יסוד סביר לחשד ביצוע עבירה פלילית", ואילו פנייה באותו עניין ליח"ס נענתה ביום 26.3.2017, כי "עיקר פנייתך מתייחס לפעולות מסתערבים [שוטרים]. ככל שהטענות נוגעות לסוהרים... לא קיים תיעוד רפואי ו/או אירוע מדווח מוכר בשב"ס". במקרה של הנער בן ה-14 וחצי, ניתנה תשובה לקונית ממח"ש, כי התיק נסגר "מאחר ומדובר בסוהרים", וחקירתם של אלה אינה באחריותה. ואילו יח"ס, הרשות החוקרת הרלבנטית, טרם הגיבה לתלונה נכון לשעה זו.

התנערותן של רשויות אכיפת החוק מאחריות וחוסר מאמציהן לחקור את האירועים ולמצות את הדין עם אנשי החוק העבריינים, אינם אלא אור ירוק לאותם שוטרים וסוהרים, היכולים להמשיך להתעלל בנערים פלסטינים באין מפריע, בידיעה כי הממונים עליהם מגבים אותם.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב