שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
29.6.2017

לאחר מאבק משפטי של שנים, ישראל מתקנת סוף סוף במרשם האוכלוסין את כתובתם של שני צעירים, ילידי רצועת עזה, המתגוררים מינקות בגדה ומסירה מעליהם בכך איום מתמשך בגירוש

במשך שנים סירבה ישראל לעדכן במרשם האוכלוסין את כתובתם של שני צעירים, ילידי רצועת עזה המתגוררים בגדה המערבית מינקות, והתייחסה אליהם כאל "שוהים בלתי חוקיים" בביתם.

נוכח התעקשות המדינה כי הפתרון בעניינם של שני הצעירים הללו מצוי ב"נוהל השתקעות בגדה" – הליך שנמשך 7 שנים(!) במהלכן יידרשו לעמוד בדרישות לקבלת היתרי שהייה בגדה – המליץ בג"ץ למדינה, במסגרת עתירות של המוקד להגנת הפרט, לוותר על הדרישה להיתרי שהייה, על הביורוקרטיה הסבוכה הכרוכה בכך, ולעדכן את כתובתם במרשם האוכלוסין בהתאם למציאות, בכפוף להיעדר מניעה ביטחונית או פלילית.

בעקבות המלצת בית המשפט הודיעה המדינה בדיון ביום 24.11.2016, כי כתובתם של שני הצעירים תעודכן ביום 16.6.2017, בהיעדר מניעה ביטחונית או פלילית. ההסדר קיבל תוקף של פסק דין.

ביום 28.6.2017 הודיעה המדינה, כי כתובתם של הצעירים שונתה מעזה לנפת קלקיליה, בגדה המערבית. לאחר שמשך שנים חיו כזרים בארצם, ללא יציבות וללא ביטחון בעתיד, יוכלו השניים סוף סוף לנהל את חייהם ללא טרטורים, הטרדות ועיכובים תכופים במחסומים הפרושים ברחבי הגדה המערבית.

mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב