שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
9.3.2017

המוקד לבג"ץ: לא יעלה על הדעת שמשרד הפנים יקבל החלטות על חייהם של בני אדם באופן נקמני ובחוסר ענייניות משווע

אישה, במקור תושבת הגדה המערבית, חיה בירושלים המזרחית משך שנים רבות עם בעלה, תושב ישראל, ושלושת ילדיהם. בשנת 2003 אושרה בקשתם של בני הזוג לאיחוד משפחות, ומאז חיה האישה בישראל – כדין – מכוח היתרי שהייה בלבד, ללא זכויות או מעמד.

נוכח החלטתו של שר הפנים מאפריל 2016, לתת מעמד לפלסטינים שבקשתם לאיחוד משפחות בישראל אושרה עד סוף 2003, נראה היה כי לבני הזוג וילדיהם תינתן סוף סוף הזדמנות לעתיד יציב יותר.

והנה, בספטמבר 2016 קיבלו בני הזוג הודעה ממשרד הפנים, כי "אנו שוקלים לסרב שדרוג מעמדה" של האישה, לאור מידע מגורמי הביטחון על מעצר אחיה ועל מעורבותו של גיסהּ בביצוע פיגוע. משרד הפנים לא טען כי בידו מידע אודות סכנה ביטחונית הנובעת מהימצאה של האישה עצמה בישראל – והרי היא חיה כאן ומגדלת משפחה מעל עשור וחצי (!) – אלא גזר עליה חיים ללא מעמד, מכוח היתרים מתחדשים, בשל מעשים שעשו אחרים, מעשים להם לא היה לה כל קשר.

בעקבות דחיית הערעור שהגיש המוקד להגנת הפרט על החלטת משרד הפנים, עתר המוקד לבג"ץ ביום 9.3.2017, להורות למשרד הפנים לתת לאישה מעמד בישראל. המוקד הדגיש, כי החלטת משרד הפנים פסולה מעיקרה ומבוססת על שיקולים לא ענייניים, וכי פירוש ההחלטה הוא "הותרתה של העותרת תלויה על בלימת ההיתרים הצבאיים, המתחדשים מדי שנה, בלא אופק של הגנה על זכויותיה הבסיסיות כתושבת העיר ירושלים מזה שני עשורים כמעט, ואם לילדים בה".

החלטה זו של משרד הפנים מהווה נדבך נוסף בהתנהלות הנקמנית שמנהל המשרד נגד תושבי ירושלים המזרחית, ובמיוחד נגד משפחותיהם של מבצעי פיגועים. בידי משרד הפנים לקבוע גורלות ולא יעלה על הדעת כי ינצל כוחו כדי להפוך לחרב הנקמה של השלטון.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב