שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
9.3.2016

הצבא ממשיך להוציא צווי הריסה עונשית: המוקד עתר כנגד הכוונה להרוס שלושה בתים בקבטיה

ביום 24.2.2016 הוציא הצבא צווי הריסה כנגד שלושה בתי מגורים בקבטיה, נפת ג'נין, בהם התגוררו שלושת הצעירים שביצעו פיגוע ביום 3.2.2016 בשער שכם בעיר העתיקה בירושלים. בתשובות הצבא להשגות שהגיש המוקד כנגד הצווים, נמסר על הכוונה להרוס את הבתים בשיטות שונות: באמצעות ציוד מכאני הנדסי, ב"פיצוץ מבוקר", וכן באופן ידני, על-ידי הריסת מחיצות הדירה ומילוי החלל בתיל ("תלתליות") וחומר מוקצף – וזאת "כדי להבטיח את החרמת הדירה והעדר עשיית שימוש בה".

במהלך השבוע האחרון עתר המוקד לבג"ץ בשם שלוש המשפחות, בדרישה לבטל את צווי ההריסה או לצמצם למצער את היקף הפגיעה בבתים, לאור זאת שהצעירים שביצעו את הפיגוע היו רווקים שהתגוררו עם הוריהם ואחיהם. המוקד טען, כי החלטת הצבא לנקוט בצעד כה חריף כהריסת הבתים, תוך פגיעה קשה בזכויות היסוד של חפים מפשע, לרבות ילדים, נתקבלה באופן אוטומטי, ללא הפעלת שיקול דעת של ממש, תוך התעלמות המדינה מחובתה לבחון שוב מעת לעת את מידת יעילותו של כלי דרקוני זה לשם "הרתעת מפגעים פוטנציאליים".

המוקד שב וביקש מבית המשפט "לקבוע כי מקום בו חוסל על אתר מי שנחשד בביצוע פיגוע, לא יתאפשרו אמצעי הרתעה נוספים, פן נגיע לאותו מדרון חלקלק של פגיעות נקמניות ואכזריות, הננקטות נגד מעגלים גדלים ומתרחבים של בעלי זיקות למפגע, שתחילתן בפגיעה בבתים, המשכן בפגיעה אישית בקרוביו וקרובותיו, וסופן מי ישורנו".

ביום 9.3.2016 הוציא בג"ץ צו ארעי בשלוש העתירות, המונע החרמה או הריסה של הבתים עד לקבלת החלטה אחרת.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב