שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
6.5.2015

הוראות פתיחה באש מתירניות, יד קלה על ההדק והרס חסר הבחנה: ארגון "שוברים שתיקה" מפרסם דו"ח הכולל עדויות לוחמים מסבב הלחימה האחרון ברצועת עזה

ביום 4.5.2015 פרסם הארגון "שוברים שתיקה" דו"ח ובו עדויות של חיילים ומפקדים שהשתתפו במלחמה בעזה בקיץ 2014, המכונה "מבצע צוק איתן". מן הדו"ח עולה תמונה מדאיגה ביותר, הנוגעת למדיניות שהנחתה את פעילות הצבא בכל הדרגים. העיקרון שהנחה את הצבא – מינימום סיכון לחיילים, גם במחיר פגיעה באזרחים חפים מפשע – לצד הניסיון להטיל אימה על הפלסטינים ולהרתיע אותם, הובילו לפגיעה חסרת תקדים באוכלוסייה ובתשתית האזרחית ברצועת עזה.

בין היתר, נראה שהוראות הפתיחה באש במהלך הלחימה היו מתירניות ביותר, ולחיילים הובהר שכל דמות שהם מזהים, בין אם חמושה ובין לאו, היא בגדר אויב. בנוסף, בעדויות מסופר על ירי ארטילרי בלתי פוסק לעבר מבני מגורים "חשודים", בתחילת המבצע ובמהלכו, במטרה להרתיע את לוחמי האויב ולעיתים אף כדי לגרום להימלטות האוכלוסייה האזרחית. הדו"ח מתאר גם הרס חסר הבחנה של שכונות שלמות, שביצע הצבא הישראלי. לבסוף, מתוארים בדו"ח מקרי ביזה, השחתת רכוש, ירי סתמי לעבר כלי רכב של אזרחים בלתי מעורבים ולפחות מקרה אחד של וידוא הריגת אזרח חף מפשע.

המוקד מצטרף לארגון "שוברים שתיקה" בדרישה לבדיקה עמוקה וכנה, שתיעשה על ידי גוף חיצוני ובלתי תלוי ותוביל, אולי, לשינוי מערכתי שימנע את הישנות המציאות הקשה לה היינו עדים בקיץ 2014.

mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב