שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
25.3.2015

הצבא בתשובה לבקשת המוקד לפי חוק חופש המידע: "בידי צה"ל 19 גופות פלסטינים ממבצע 'צוק איתן'"

לאורך שנים ארוכות מנהל המוקד להגנת הפרט מאבק להשבת גופותיהם של עשרות פלסטינים שישראל החזיקה ומחזיקה כקלפי מיקוח. בשנת 2014 שבה ישראל להחזיר גופות של פלסטינים לידי משפחותיהם ונכון להיום רוב הגופות אותן דרש המוקד כבר הושבו. כעת נראה שהשימוש במדיניות המבישה, הפוגעת בכבוד המת ומשפחתו, נמשך.

לאור ניסיון העבר ובעקבות פרסומים זרים, לפיהם גופות שני מפקדים בארגון החמאס נלקחו על ידי הצבא הישראלי במהלך המתקפה האחרונה בעזה, פנה המוקד ביום 22.10.2014 אל משרד הביטחון, בבקשה לפי חוק חופש המידע, ודרש לקבל פרטים על גופות של פלסטינים מרצועת עזה המוחזקות בידי ישראל. המוקד ביקש לדעת האם הועברו גופות של פלסטינים מהרצועה לישראל במסגרת המלחמה ואם כן – מה מספרן. כמו כן, ביקש המוקד לדעת האם זהותן של כל הגופות ידועה והיכן הן מוחזקות.

ביום 24.3.2015, כחמישה חודשים לאחר פניית המוקד, השיב הצבא לפניית המוקד. בתשובה נמסר כי בידי הצבא 19 גופות פלסטינים "ממבצע צוק איתן". עוד נמסר, כי יש בידי הרבנות הצבאית נתונים שיכולים להקל על זיהוי הגופות, אך לא נעשה זיהוי ודאי. הצבא סירב למסור את מקום קבורת הגופות, "מטעמי ביטחון מידע".

יש לציין כי המידע שמסר הצבא ונוסח התשובה עמומים עד מאוד. לא ברור אם הגופות הובאו מעזה לישראל כגופות, או האם הובאו אנשים פצועים שמתו בישראל לאחר מכן. לא ברור מהמסמך המפרט את תאריכי הקבורה, מדוע הגופה האחרונה ברשימה נקברה שלושה חודשים תמימים לאחר הגופות האחרות. לא ברור מדוע נקברו חלקי גופות לעומת גופות ועוד.


mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב