שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
5.6.2013

דו"ח חדש של המוקד להגנת הפרט חושף את המנגנון הבירוקרטי ההרסני המכתיב את חיי היומיום של פלסטינים תחת משטר ההיתרים ב"מרחב התפר"

החל משנת 2003 מקיים הצבא הישראלי משטר היתרים בשטחי הגדה המערבית הכלואים בין חומת ההפרדה לבין הקו הירוק, אותם הוא מכנה "מרחב התפר". כל פלסטיני המתגורר בשטחים אלה או מעוניין להיכנס אליהם נאלץ להצטייד מראש בהיתר צבאי לשם כך. משטר היתרים זה תקף רק לפלסטינים - ישראלים ותיירים אינם נדרשים להיתר כלשהו על מנת להיכנס או לשהות באותם שטחי "מרחב התפר".


משטר ההיתרים פוגע במגוון רחב של זכויות אדם של פלסטינים, תושבי השטחים הכבושים, החיים משני צִדי חומת ההפרדה. בראש ובראשונה מדובר בפגיעה בזכות לחופש התנועה בכלל ובזכותו של כל אדם לנוע בתוך ארצו בחופשיות בפרט, פגיעה הגוררת אחריה פגיעה בזכויות אדם נוספות: הזכות לחיי משפחה, הזכות לבריאות, הזכות לחינוך, הזכות לקניין, הזכות לפרנסה והזכות לתרבות ולחיי חברה וקהילה, כל זאת יחד עם פגיעה חריפה וחמורה בזכות לשוויון ולכבוד.


מדובר בנישול זוחל מאדמות הגדה המערבית, המתאפשר בחסות בירוקרטיה המעוגנת בספר חוקים צבאי ובהכשר של בית המשפט העליון של מדינת ישראל, אך מנוגד לעקרונות רבים במשפט הישראלי ובמשפט הבינלאומי.


לקריאת תקציר הדו"ח


לקריאת הדו"ח המלא


mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב