שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
6.11.2003

חומת ההפרדה: המוקד להגנת הפרט מגיש עתירה לבג"ץ כנגד תוואי חומת ההפרדה וצווי האפרטהייד הנלווים להחלטה על הקמתה

הודעה לעיתונות

עתירה כנגד תוואי חומת ההפרדה וצווי האפרטהייד הנלווים להחלטה על הקמתה

היום, 6.11.2003, עתר המוקד להגנת הפרט לבג״ץ בעתירה לצו על תנאי לביטול החלטות הבנייה של קטעי החומה היוצרים שבע מובלעות בלב השטח הכבוש, וכן לביטול החלטות הבנייה של הקטעים החורגים מהקו הירוק מזרחה.

כמו כן, יוצא המוקד להגנת הפרט בעתירה כנגד הצווים שנלוו לאישור השלב השלישי של הקמת החומה, בדבר ההכרזה על מרחב התפר כשטח צבאי סגור, ובדבר היתרי כניסה למרחב התפר, היוצרים משטר משפטי של אפרטהייד ומפלים את הפלסטינים, תושבי הגדה המערבית, אפליה גסה, בלתי אנושית, בלתי מוסרית ובלתי חוקית, ובשל כך עותר המוקד להגנת הפרט לביטולם של הצווים.

העתירה, שהוגשה ע״י עורכי הדין אביגדור פלדמן ומיכאל ספרד, מבוססת על הוראות המשפט הבינלאומי הנוגעות לתפיסה לוחמתית, ובהן אמנת ג׳נבה הרביעית ואמנת האג, האוסרות על הכוח הכובש לפגוע בקניין, בתנועה ובפרנסה של אוכלוסיית השטח הכבוש, ואמנת רומא (חוקת בית הדין הפלילי הבינלאומי), המגדירה את משטר האפרטהייד, שנוצר בעטייה של החומה, כפשע נגד האנושות.

לעתירה מצורפות מפות של החומה המתפתלת שפולשת ומנשלת את האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית מזכויותיה ללא כל צורך צבאי לגיטימי, ויוצרת סיפוח דה-פקטו של השטח הכבוש,דבר שאסור על פי המשפט הבינלאומי.

בעתירה מציינים עורכי הדין ספרד ופלדמן, כי ההכרזה על הקמת החומה והצווים הנלווים אליה בדבר הכרזה על מרחב התפר כשטח צבאי סגור בפני פלסטינים ופתוח בפני תיירים ויהודים, יוצרים מצב בלתי נסבל של אפליה פסולה על רקע של מוצא ולאום, ובכך מצטרפת ישראל למשפחת המשטרים המוקצים בקהילה הבינלאומית שהפרידו בין תושבים על פי מוצאם הלאומי, משטר שהוא בלתי חוקי בעליל ומהווה בפני עצמו פשע נגד האנושות.

הצווים הרבים שהוציא מפקד כוחות צה״ל בגדה המערבית, הופכים את התושבים הפלסטינים, החיים דורות על גבי דורות באדמתם, לחוטבי עצים ושואבי מים המנוצלים על ידי חומסי אדמתם בעבור שכר זעום, כמיטב המסורת של משטרי הפרדה גזעית.


לנוסח המלא של העתירה
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב