שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
7.8.2011

שבע וחצי שנים לאחר שנורה למוות בידי מתנחל: היורה וההתנחלות פצאל יפצו את משפחתו של פועל פלסטיני הרוג בלמעלה מ-750,000 שקל

ביום 30.4.2003 חזרו פועלים מהכפר תיאסיר בדרכם מיום עבודה בקיבוץ בית הערבה לכיוון כפרם שבאזור ג'נין. האוטובוס בו נסעו עצר לפני מחסום צבאי שהוצב על כביש הבקעה (כביש 90). עקב ההמתנה הממושכת ירדו הפועלים מהאוטובוס. שניים מהפועלים פנו לכיוון החממות הקרובות לכביש והתרחקו כמאה מטרים מהאוטובוס, על מנת לעשות את צרכיהם.

באותה עת נסע שלמה אדיר, סייר השדות של היישוב פצאל, על כביש הבקעה והבחין בשני הפועלים בשטח החממות. אדיר, אשר חשד שהשניים גנבים, התקרב לקבוצת הפועלים שליד האוטובוס ושאל אותם אם ראו מישהו באזור החממות. הפועלים הבהירו לסייר כי מדובר בשניים מחבריהם. אדיר נכנס לאזור החממות, קרא במערכת הכריזה של הרכב לפועלים לעצור, יצא מהרכב, דרך את נשקו וירה כעשר יריות באוויר. מיד לאחר מכן ראה אדיר את אחד הפועלים בסמוך אליו וירה לעבר פלג גופו העליון שלושה כדורים מטווח קצר, שגרמו למותו המיידי.

בחקירתו הציג אדיר כמה גרסאות באשר לסיבה לירי הקטלני. תחילה חשד שמדובר בגנבים ולכן החל במרדף; אחר כך – כיוון שהפועל "לבש מכנסיים מנומרים" – חשד כי מדובר במחבל ולכן פתח באש; ולבסוף המשיך לירות על הפועל מטווח קצר, כי חשש שהמנוח נושא עליו מטען ממולכד.

ביום 24.7.2003 פנה המוקד להגנת הפרט ליועץ המשפטי בגדה המערבית ולפרקליט פיקוד מרכז, בבקשה לפתוח בחקירה ולהעמיד את היורה לדין. שנתיים מאוחר יותר, אחרי תכתובת ממושכת, התקבלה במוקד הודעה קצרה, לפיה פרקליט מחוז ירושלים החליט לסגור את התיק מחוסר ראיות מספיקות. המוקד ערער על ההחלטה לסגור את התיק וביום 23.8.2006 קיבל פרקליט המדינה את הערר והורה על הגשת כתב אישום נגד שלמה אדיר, בגין גרימת מוות ברשלנות.

בינואר 2007 הגישו בני משפחת המנוח – באמצעות המוקד להגנת הפרט – תביעה אזרחית נגד שלמה אדיר וההתנחלות פצאל. התובעים טענו כי אבי המשפחה נהרג על לא עוול בכפו וכי הנזקים שנגרמו להם במותו הנם תוצאה של מחדלם של הנתבעים.

בחודש מרץ 2008 הורשע אדיר בבית משפט השלום בגרימת מוות ברשלנות ונדון ל-200 שעות עבודות שירות לתועלת הציבור, למאסר על תנאי ולפיצוי משפחת הקורבן בסך של 25,000 ₪. השופט קבע כי אדיר פתח מהר מדי ובאורח רשלני בנוהל מעצר חשוד, וסיים אותו מהר מדי ובאופן רשלני בירי קטלני. ערעורים שהגיש אדיר בבית המשפט המחוזי ובעליון נדחו.

ביום 25.11.2010, שבע וחצי שנים לאחר הירי הקטלני והמיותר, הגיעו הצדדים בתביעה האזרחית להסכם פשרה – שקיבל תוקף של פסק דין – לפיו היורה וההתנחלות פצאל ישלמו כפיצוי לבני משפחת הקורבן סך של 763,670 ₪.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב