שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
25.4.2010

הפרקליטות בתגובה למחאת המוקד להגנת הפרט, על הטרדה קשה של פלסטיני שביקש לצאת ללימודים בחו"ל: ננחה את גורמי הביטחון שלא לפנות ישירות אל פלסטינים שעניינם תלוי ועומד בבית המשפט, בטרם תואם הדבר בין הפרקליטות לעורכי דינם

ביום 21.12.2009 שלח המוקד מכתב תלונה לפרקליטות המדינה, בשל התנהלות פסולה של גורמי הביטחון בעניינו של פלסטיני, המתגורר בגדה המערבית ויוצג על ידי המוקד בעתירה להתיר את יציאתו למלזיה, ללימודי דוקטורט. במסגרת העתירה החליטה המדינה להסיר את המניעה הביטחונית בעניינו ולאפשר לו לצאת לחו"ל. ימים ספורים לאחר הודעת המדינה - ובעוד העתירה תלויה ועומדת - פנה אליו מי שהציג עצמו כ"קפטן איימן" וזימן אותו ל"שיחה" עמו, בתוך שעה. הסטודנט, וכמוהו גם המוקד, לא הבין את פשר הפנייה, היות שכאמור, המניעה על יציאתו כבר הוסרה. מתוך חשש שמא יתנכלו לו כוחות הביטחון וימנעו את יציאתו לחו"ל אם לא יפעל בהתאם ל"זימון", בחר הסטודנט להתייצב ל"שיחה". במהלך ה"שיחה", בה הוצגה הסרת המניעה כמחווה של נציג השב"כ, הובהר לו כי הוא נמצא תחת עינו הבוחנת של השב"כ, וכי עליו לפעול בהתאם.

המוקד התקומם כנגד הפנייה הישירה של גורמי הביטחון למי שעומדת בעניינו עתירה כנגד כוחות הביטחון, הממתינה לפסק דין, ואף חמור מזאת - מדובר, כפי שציין המוקד בפנייתו, בניסיון להלך אימים על הסטודנט ערב יציאתו לחו"ל, שאושרה כאמור על ידי כוחות הביטחון. בפנייתו דרש המוקד כי הפרקליטות תבהיר לגורמים הרלבנטיים את החומרה הרבה שבהתנהלות פסולה זו.

מהפרקליטות נמסר כי לא היתה כל כוונה להלך אימים על העותר כי אם "למזער סכנות אפשריות מיציאתו לחו"ל". כמו כן נמסר, כי הועברה הנחיה לגורמים המקצועיים שלא לפנות ישירות אל אדם שעניינו מונח לפתחו של בית המשפט, מבלי שהעניין תואם קודם לכן בין באי כוח הצדדים.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב