שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
מעצר וחקירה במשך עשרה ימים ללא תיעוד או דיווח: המקרה של ח"ז
מסמכים: 3  |  עדכונים: 1 ביום 4.1.2009 נסע ח"ז, קטין בן 17, באוטובוס ציבורי מביתו בשכונת ראס אל עמוד בירושלים לבית ספרו שבשכונת אל-עזרייה. בהגיעו למחסום נייד, עלו שוטרי מג"ב על האוטובוס וביקשו מן הנוסעים להציג תעודות, ולאחר מכן הורו לח"ז לרדת מן האוטובוס. בטרם הוחרם ממנו הטלפון הנייד הספיק ח"ז להתקשר לביתו והודיע לאמו שחיילים לקחו אותו. עיניו של הנער כוסו, ידיו נאזקו, והוא הועבר ליעד לא ידוע. על פי עדותו, במשך הנסיעה הושפל על ידי החיילים. במשך עשרה ימים הוחזק ח"ז בחדרון קטן, אטום לאור יום, בלא שירותים או מקלחת. הוא קיבל ארוחה אחת ביום – מנה זעומה של שמנת ולחם. פעם אחת בלבד בתקופה זו נחקר "רשמית" בנוגע לחלקו, לכאורה, ביידוי אבנים בשכונת מגוריו, ובמהלך חקירות "לא פורמאליות", שערך השוטר שעצר אותו ושמר עליו במשך כל התקופה, הופעל על הנער לחץ נפשי שנועד להביאו "לגלות" פרטים על אירועי יידוי אבנים. פעמים אחדות הורשה ח"ז להתקשר לבני משפחתו, באזהרה שלא יציין את מקום הימצאו ואת דבר היותו מוחזק בידי מג"ב.

בעקבות פניית אביו, החל המוקד להגנת הפרט במסכת של ניסיונות כושלים לאיתור הנער. המוקד יצר קשר עם מספר רב של גורמים בצבא, בשב"ס ובמשטרה, אך אף אחד מהם לא ידע דבר על מקום הימצאו של הנער. זאת, בניגוד להוראה מפורשת בחוק המחייבת את הרשויות העוצרות אדם, להודיע על כך למשפחתו לאלתר. בחלוף עשרה ימים מיום המעצר הושאר הנער במחסום קלנדיה, צפונית לירושלים.

עם סיום הפרשה הביא המוקד לידיעת הפרקליטות ומפקד מג"ב את פרטי המקרה, הבהיר את חומרתו ודרש לאתר את האחראים למעשה, לנקוט נגדם את הצעדים הנדרשים ולתקן את הטעון תיקון, כדי לוודא שמקרה מעין זה לא יישנה. בפברואר 2009 נפתח תיק חקירה במח"ש בעניין, אך התיק נסגר כארבעה חודשים לאחר מכן ללא אשמים. ממח"ש נמסר, בתגובה לבקשת המוקד לקבלת חומר החקירה, כי יש להפנות את הבקשה למצ"ח ירושלים. בעת כתיבת שורות אלה, חומר החקירה טרם הועבר.


מכתב המוקד להגנת הפרט לפרקליטות המדינה בעניין העלמת קטין במשך עשרה ימים על ידי שוטרי מג"ב
תכתובת עקרונית  |  22.1.2009
המוקד להגנת הפרט פונה לפרקליטות המדינה בעניינו של קטין מירושלים המזרחית שעקבותיו נעלמו למשך עשרה ימים לאחר שהורד על ידי שוטרי מג"ב מאוטובוס שבו נסע. כשחזר לביתו סיפר הקטין כי שהה במעצר, שבמהלכו הוכה והושפל על ידי שוטרי מג"ב, שגם הזהירוהו לבל יספר מי מחזיק בו והיכן. בפנייה מדגיש המוקד כי הוא מקווה שנוכח חומרת המקרה, שבו מערכת שלטונית מעלימה קטין לתקופה כה ארוכה, תטפל בו הפרקליטות כנדרש.
מכתב של המוקד להגנת הפרט למפקד משמר הגבול בעניין העלמת קטין במשך 10 ימים על ידי שוטרי מג"ב
תכתובת עקרונית  |  21.1.2009
המוקד להגנת הפרט דורש ממפקד משמר הגבול לחקור מקרה של קטין מירושלים המזרחית שעקבותיו נעלמו למשך עשרה ימים לאחר שהורד על ידי שוטרי מג"ב מאוטובוס שבו נסע. במשך תקופת היעדרו שוחח הקטין עם הוריו כמה פעמים בטלפון, אך לא הסגיר את מיקומו. כשחזר לביתו סיפר כי שהה במעצר, שבמהלכו הוכה והושפל על ידי שוטרי מג"ב, שגם הזהירוהו לבל יספר מי מחזיק בו והיכן.
קדם בג"ץ הביאס קורפוס בעניין הקטין שנעלם
תכתובת עקרונית  |  14.1.2009
המוקד להגנת הפרט דורש מפרקליטות המדינה להתערב בפרשת היעלמו של קטין ממזרח ירושלים שהורד על ידי שוטרי מג"ב מאוטובוס שבו נסע בדרך לבית ספרו, ומאז נעלמו עקבותיו. בשיחת טלפון עם הוריו אמר להם הקטין שאינו יודע היכן הוא מוחזק. המוקד גם דורש שהפרקליטות תודיע לו אם הקטין מוחזק על ידי אחת מרשויות המדינה.
עדכונים
2.2.2009
המוקד להגנת הפרט פנה למפקד משמר הגבול בדרישה לחקור מקרה בו חטפו שוטרי משמר הגבול קטין ירושלמי: השוטרים החזיקו בקטין במשך עשרה ימים, במהלכם חקרו, היכו והשפילו אותו, ללא שיידעו איש בעניין  
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב