שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
התעללות והשפלה במחסום: המקרה של ד"ט
1585/98 | מסמכים: 2  |  עדכונים: 0 ביום 21.4.1994, מעט לפני צוהרי היום, הגיע ד"ט במונית למחסום בית אכסא בדרכו לטיפול רפואי בירושלים המזרחית. ד"ט נכה הן ברגליו, בעקבות שיתוק ילדים, והן בידו, כתוצאה מעימות עם הצבא בשנת 1989. באותה עת לא היה בידי ד"ט, המתגורר באזור רמאללה, היתר כניסה לישראל, אולם על פי דרישת החיילים במחסום – שלושה חיילי מילואים ושוטר מג"ב – הוא הציג את תעודת הזהות שלו ומסמכים המעידים כי הוא מטופל באופן קבוע בבית החולים אלמקאסד שבירושלים המזרחית. לאחר דקות אחדות הוציא השוטר את ד"ט בכוח מהמונית, הושיב אותו על סלע בקרבת המחסום והורה לנהג לעזוב את המקום. ד"ט ביקש מהחיילים שלא יותירו אותו בשמש, כיוון שהיה יום חם מאוד, אך בתגובה בעט השוטר בבטנו והורה לו לא לזוז. לאחר שהוחזק כך שעתיים במחסום, חשוף לשמש, ביקש ד"ט לשתות מעט מים; השוטר ניגש אליו, בקבוק מים בידו, ושפך את המים על הרצפה לפניו. מסכת ההתעללות וההשפלה לא פסקה: החיילים שפכו על פניו של ד"ט מי קרח, הִכו אותו בכל חלקי גופו, ירקו עליו, קיללו אותו ואמרו לו, בין השאר, "אתה תמות כאן". לאחר שעות ארוכות בשמש איבד ד"ט את הכרתו ופונה לבית חולים.

כעבור שלושה ימים הגיש ד"ט תלונה בתחנת המשטרה ברמאללה ופנה למוקד להגנת הפרט. המוקד פנה למח"ש ולפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את האירוע ולהעמיד את האשמים לדין. כעבור חצי שנה התקבל במוקד מכתב מהמשטרה המודיע בלקוניות כי התיק נסגר מחוסר ראיות. החקירה הצבאית, שנערכה במקביל, נמשכה כשנה וחצי, אך גם היא הסתיימה ללא תוצאות ונסגרה ללא העמדה לדין או הסקת מסקנות.

בקשת המוקד מהפרקליטות לבחון מחדש את חומר החקירה בעקבות עדויות נוספות שנגבו מאנשים שנכחו במחסום בזמן האירוע נתקלה בסחבת בלתי סבירה. לפיכך, בינואר 1998 הגיש המוקד בשמו של ד"ט תביעה אזרחית בדרישה לפיצויים בגין נזקי גוף. לאחר משא ומתן ארוך הושגה פשרה בין הצדדים ובמסגרתה שילמה מדינת ישראל לד"ט 7,000 ש"ח, וזאת למעלה משש שנים לאחר שהוכה והושפל בידי חיילי המחסום.


ת.א 1585/98 - אברהים נ' אברמוב ואח' הסכם פשרה
הסכם  |  1585/98  |  25.5.2000
הסכם פשרה בעל תוקף של פסק דין בתביעת פיצויים בגין נזקי גוף שהגיש המוקד להגנת הפרט בשמו של פלסטיני נכה מאזור רמאללה, אשר חיילים במחסום עצרו, הכו והשפילו. הפשרה, שהתקבלה במשא ומתן בין הצדדים מחוץ לכותלי בית המשפט, קובעת כי המדינה תפצה את התובע בסך 7,000 ₪.
ת.א 1585/98 - אברהים נ' אברמוב ואח' כתב תביעה
כתב תביעה  |  1585/98  |  15.1.1998
תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בסך 20,000 ₪ שהגיש המוקד להגנת הפרט בשמו של פלסטיני נכה מאזור רמאללה, אשר חיילים במחסום עצרו, הכו והשפילו. החיילים הוציאו את התובע בכוח מהמונית שבה נסע, בדרכו לטיפול רפואי בבי"ח בירושלים, והכריחו אותו לשבת במשך יותר משעתיים בשמש, ללא מים, בעודם מתנכלים לו. כתוצאה מההתעללות איבד התובע את הכרתו והובל לבי"ח.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב