שפוט ביטחוני
עצור ביטחוני
עצור מינהלי
סה"כ
ירי חיילים על רכב פלסטיני: המקרה של ה"ב
6574/00 | מסמכים: 2  |  עדכונים: 0
בפברואר 1994 נסעו בני משפחת ב' במכוניתם מירושלים לכיוון רמאללה. סמוך למחנה אלון עוכבה המשפחה במחסום צבאי. החיילים במחסום בחנו את הנוסעים ואיפשרו להם להמשיך בדרכם. כחצי קילומטר לאחר המחסום נורה לעבר המכונית מטח יריות. המשפחה עצרה מיד, אולם צרור יריות נוסף נורה לעבר המכונית. קבוצה גדולה של חיילים, מלֻווה בג'יפ צבאי, הגיעה במהירות והורתה לבני המשפחה לצאת מן המכונית ולהוציא עמם את "כלי הנשק וה'שבאב' המוסתרים בו". לאחר חיפוש קצר, כשהבינו כי נפלה טעות בזיהוי, עזבו החיילים את המקום.

כתוצאה מהירי נפגעו שלדת הרכב והגלגל האחורי, אולם דאגתם של בני המשפחה הופנתה לה"ב, שהייתה באותה עת בשבוע השמיני להריונה והחלה לחוש ברע ולסבול מדימום. בשל ההחמרה במצבה החליטו בני המשפחה לחזור על עקבותיהם ולנסוע לבית החולים אוגוסטה ויקטוריה שבירושלים המזרחית. ה"ב אושפזה ורופאה האישי קבע כי בעקבות האירוע הפילה את עוברה. למחרת היום הגישה אחותה של ה"ב תלונה במשטרה בגין האירוע. בנוסף על כך פנה המוקד להגנת הפרט בשם המשפחה לפרקליט פיקוד מרכז בדרישה שיורה על פתיחת חקירה בעניין.

במשך שנתיים וחצי לאחר האירוע לא השכילו הצבא ומשמר הגבול להצביע בחקירתם על הכוחות המעורבים בירי וביקשו לגנוז את התיק. באפריל 2000 הגיש המוקד בשם המשפחה תביעה אזרחית נגד משרד הביטחון. שנים ארוכות של התדיינות מחוץ לכותלי בית המשפט ובתוכם הובילו בסופו של דבר להסכם פשרה שבעקבותיו שילם משרד הביטחון למשפחת ב' 36,500 ש"ח כפיצוי על הנזק שנגרם לה, וזאת למעלה מעשר שנים לאחר האירוע.


ת"א 6574/00 - בקלה ואח' נ' מדינת ישראל הסכם פשרה
הסכם  |  6574/00  |  30.8.2004
הסכם פשרה בעל תוקף של פסק דין בתביעת נזיקין ונזקי גוף שהגיש המוקד להגנת הפרט בשמה של משפחה פלסטינית שכוחות הצבא ירו על רכבה ללא סיבה. כתוצאה מהירי הפילה אחת מבנות המשפחה את עוברה, ולרכב נגרם נזק. הפשרה, שהתקבלה מחוץ לכותלי בית המשפט, קובעת שהמדינה תשלם למשפחה פיצויים בסך 36,500 ₪.
ת"א 6574/00 - בקלה ואח' נ' מדינת ישראל כתב תביעה
כתב תביעה  |  6574/00  |  10.4.2000
תביעת נזיקין ונזקי גוף שהגיש המוקד להגנת הפרט בשמה של משפחה פלסטינית שכוחות הצבא ירו על רכבה ללא סיבה. התובעים הותקפו, ללא אזהרה, במספר מטחי יריות בכביש בין ירושלים לרמאללה, כ-500 מטר בלבד לאחר שנבדקו במחסום צבאי על ידי חיילים, שהורו להם להמשיך בדרכם. כתוצאה מהירי הפילה אחת מבני המשפחה את עוברה, ולרכב נגרם נזק.
mail@hamoked.org.il (02) 627 1698 (02) 627 6317

red-id | רד אינטראקטיב